Skip to content

Odmęt – kryminał

„Małe miasteczko, mężczyzna z przeszłością i wielowątkowe śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Odmęt to intrygująca i mroczna kryminalna opowieść”.

Wojciech Chmielarz

„Łukawski dba o niezwykły nastrój i klimat historii. Jest w jego pisaniu realność szczegółu i surowe podejście do mistycyzmu”.

Jakub Ćwiek

Dziennikarz Damian Wolczuk ma ogromnego pecha. Jego życie prywatne wali się w gruzy, później traci pracę i przegrywa proces o zniesławienie. W poszukiwaniu drugiej szansy rusza więc do Krakowa, gdzie planuje zacząć nowe życie. Nie jest mu jednak dane tam dotrzeć.

W środku nocy na rozkopanym odcinku drogi dochodzi do kraksy. Auto Wolczuka zostaje skasowane, sprawca zamieszania ucieka, a on sam udaje się do pobliskich Chęcin, gdzie czeka go nocleg w miejscowym ośrodku leczenia uzależnień.

Z czasem Damian Wolczuk dowiaduje się, że w miasteczku grasuje morderca, a do tego miejscowi przekazują sobie szeptem legendy o czającym się w okolicy złu. Giną kolejni ludzie i Wolczuk decyduje się przeprowadzić własne śledztwo, pod nosem policji i ekscentrycznego prokuratora, Arkadiusza Painera.

Wieść niesie, że w tym niepozornym miasteczku każdy ma swoje tajemnice.

Wolczuk spróbuje poznać je wszystkie…

>>> KLIKNIJ I ZAMÓW TERAZ >>>

***

Odmęt jest ewenementem. Wygląda jak typowy, niczym nie wyróżniający się thriller, tak też się zaczyna i trwa w tym złudzeniu mniej więcej do połowy. Jest jednak oryginalny, nowatorski, bardzo dobrze skonstruowany, a także klimatyczny jak diabli. Wydaje mi się, że śmiało może ubiegać się o tytuł najlepszego polskiego kryminału, jaki został wydany w tym roku. A przypominam, że mamy lipiec. ” (http://kulturacja.pl/)

***

“Jacek Łukawski (…) wciąga nas w małomiasteczkowy klimat, zachęca do śledzenia kolejnych tropów, by doprowadzić do zaskakującego, podpartego psychologią i psychiatrią finału.” (Angora)

***

„Odmęt” to inteligentnie skonstruowana powieść o tym, że całe życie możemy samych siebie poszukiwać, ale i od siebie uciekać. Dlatego tożsamość według Łukawskiego to czasami przerażająca zagadka. (http://krytycznymokiem.blogspot.com/)

***

„Odmęt” to bezwzględna, nastrojowa opowieść, nad którą unosi się mroczna mgła, mgła, której nie zrozumiemy w pełni, o ile nie dotrwamy do samego końca. Idealny kryminał na lato? Zdecydowanie! (https://wielkibuk.com/)

***

“Dobra książka, która nie daje się tak szybko zapomnieć. ” (https://opetaniczytaniem.pl/)

***

„Odmęt” to powieść kryminalna z lekko zarysowanym fantastycznym wątkiem w tle. Historia o mnichach i prześladującym mieszkańców złu, które może powstrzymać jedynie pradawna relikwia sprawia, że akcja powieści owiana jest tajemniczą aurą. Jednak autor umiejętnie łączy fantastyczny motyw z racjonalnym wytłumaczeniem zdarzeń rozgrywających się w Chęcinach, dlatego kryminał dobrze się czyta.

Na uwagę zasługuje też wątek lokalny. Chęciny odmalowane w powieści zachęcają do odwiedzenia miasta i wybrania się na wycieczkę do Zamku Królewskiego, gdzie przewodnik być może opowie legendę jakiejś tajemniczej relikwii o niezwykłych mocach. Przecież w każdej legendzie tkwi ziarenko prawdy! (Gazeta Wrocławska)

***

„Odmęt” dzięki umiejętnemu spleceniu poczynań seryjnego mordercy z warstwą obyczajową, która może dotyczyć absolutnie każdego środowiska jawi się interesującą lekturą dla wielbicieli kryminałów osadzonych na prowincji. (Kurier Poranny)

***

„Odmęt” nie jest kryminałem oferującym czytelnikowi wyłącznie zabawę w rozwiązanie zagadki spod szyldu whodunit. Niesie ze sobą też coś więcej, pozwala poznać – na różnych poziomach – kawałek Polski, świetnie tym samym wypełniając zadanie dobrej powieści gatunkowej, jakim jest realistyczne opisywanie zastanej rzeczywistości. (https://www.kawiarenkakryminalna.pl/)

***

Published inKSIĄŻKI